PORUCHY VÝTAHŮ - VYPROŠTĚNÍ OSOB: +420 733 610 314  |

Menu

Inženýring: Nová zelená úsporám

Ministerstvo životního prostředí spustilo program Nová zelená úsporám, díky kterému mohou majitelé rodinných domů získat finanční prostředky na rekonstrukce spojené se snižováním energetické náročnosti dané budovy.
V prvním kole rozdělování dotací je k dispozici jedna miliarda korun, z níž mohou žadatelé dostat až 600 tisíc korun na rekonstruci se zateplením, až 80 tisíc korun na výměnu kotle nebo 35 tisíc korun na pořízení solárního systému na ohřev vody.

 

Podle Jaroslava Hrubeše, náměstka ředitelky Státního fondu životního prostředí, vystačí peníze v prvním kole na pět až sedm tisíc žádostí.
"Samozřejmě pokud bude více žádostí o dražší zateplovací projekty, bude se snižovat počet žádostí, které jsme schopni v prvním kole uspokojit," uvedl Hrubeš pro denik.cz

Čím dříve, tím lépe

Další finanční prostředky by měly do dotačního fondu plynou z prodeje emisních povolenek. Ten však v Evropě kolabuje. Jiří Russnok plánuje přesunost do programu jednu až dvě miliardy korun z prostředků státního podniku Lesy ČR.  Program určený pro energeticky úspornější bydlení podle něj nesmí záviset jen na tom, kolik peněz se podaří získat z prodeje povolenek na emise oxidu uhličitého. Je nutné zajistit více zdrojů financování, aby systém fungoval stabilně.
Protože jsou však tyto zdroje značně nejisté, doporučuje se zájemcům o finanční podporu podat žádost co nejdříve.

Příjem žádostí bude odstartován 12. srpna 2013 a bude ukončen po vyčerání stanovené alokace, nejpozději však 29. listopadu 2013. Pak budou žádosti administrovány a následně vypláceny finance.

5 oblastí podpory

A Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů

B Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností

C Efektivní využití zdrojů energie

D Podpora na přípravu a zajištění realizace podporovaných opatření

E Bonus za kombinaci vybraných opatření


Na co všechno lze získat dotaci?

  • izolace a zateplení domu
  • výměna oken a dveří
  • výměna kotle
  • pořízení tepelného čerpadla
  • výstavba domu v nízkoenergetickém standardu
  • instalace vtrání s rekuperací tepla
  • administrace a příprava projektu

Oproti minulému programu se změnily i administrativní podmínky pro zisk dotace. Některé dokumenty musí připravit odborník. Po dokončení stavby se musí fondu doložit potřebné doklady, faktury za provedené práce, popřípadě stavební deník. Pokud je dokumentace v pořádku, je dotace přiznána.
Podle Luďka Lošťáka ze společnosti Comfort Space zvýšené nároky na administrativu ztíží přístup k dotacím. Dobrou zprávou však je, že stát hodlá lidem částečně zaplatit i náklady, které s projektem budou mít. Dotace na vypracování dokumentace činí deset tisíc korun.
Další novinkou je internetové podání žádosti o dotace, který podle Jaroslava Hrubého minimalizuje riziko, že nebude jasné, kolik peněz je ještě k dispozici.
"Nyní je dána jedna miliarda korun, na tu se budou brát žádosti a přímo na internetových stránkách bude vidět, kolik žádostí je už přijato a jaký objem peněz ještě zbývá. Pak se přijem o dotace zastaví a obnoví se až při další výzvě," uvedl Hrubý.

Začínají se také množit firmy, které jsou na dotaci nepřímo zainteresovány tím, že ve spolupráci s jinými společnostmi nabízejí jisté výhody. Např. plynárenská společnost RWE poskytne v rámci Nové zelené úsporám dodatečnou slevu 15 % na kotel Viessmann. Zákazníci tak mohou v součtu s dotací ušetřit až polovinu ceny nového kotle.

Stát si od této dotace slibuje, že bude především impulsem pro ekonomiku, potažmo stavební průmysl, který letos padá meziročně o 16 %.

A co paneláky?

"Co se týká bytových domů, tak je dnes otevřený program Panel plus na ministerstvu pro místní rozvoj, který podporuje rekonstrukce a opravy právě bytových domů," uvádí Hrubeš.

Chcete vědět víc?

Ing. Libor Horák je připraven pomoci vám s projektem i administrací dotace.
tel.: +420 734 525 673
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Beta Control

Oblasti

 

Adresa

Kontakt

O firmě Výtahy

Vývoj

Beta Control s.r.o.

Telefon: +420 546 223 491  

Volná místa Bezpečný dům Školicí centrum Černého 829/58 Telefon: +420 515 511 201
Technická podpora Čerpací stanice Inženýring 635 00 Brno (Bystrc) E-mail: obchod@betacontrol.cz

1994 - 2016 © Všechna práva vyhrazena | Realizace GLIPS.cz